[صفحه اصلی ]     [ English ]  
مرکز تحقیقات کاربردی معاونت بهداد awt-yekta Journal of Police Medicine
:: صفحه اصلي :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌هاي اصلي
صفحه اصلی::
فصلنامه طب انتظامی::
برای نویسندگان::
آرشیو مجله و مقالات::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
درباره مرکز تحقیقات::
پست الکترونیک::
::
دانلود فرم های مرکز تحقيقات
دانلود فرم اوليه تحقيق
..
ويژه نامه ها
AWT IMAGE
AWT IMAGE
..
جستجو در پايگاه

جستجوی پیشرفته
..
دريافت اطلاعات پايگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: راهنمای نگارش مقاله : راهنمای نویسندگان ::

راهنمای نگارش و ارسال مقالات برای نویسندگان

 اهداف و زمینه فعالیت مجله طب انتظامی با صاحب امتیازی بهداری کل ناجا دارای رتبه علمی‌- پژوهشی از کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور، وابسته به معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. این مجله در 4 شماره در هر سال به صورت فصلنامه و به زبان فارسی همراه با چکیده انگلیسی و با هدف ارتقای سطح دانش درزمینه طب انتظامی و ارائه دستاوردهای پژوهش به متخصصان، پژوهشگران و دانشجویان این حوزه منتشر می‌شود. این مجله آمادگی دارد تا مقالات علمی را در موضوعات زیر پذیرش و منتشر نماید:

 1- تروما و آسیب های طب انتظامی: حوادث ناشی از سلاح های سرد و گرم، آسیبهای شغلی، طب بالستیک

2- مدیریت بحران: مدیریت بحران شهری، طب بحران، کنترل همه گیری بحران

 3- روانشناسی انتظامی و اجتماعی: روانشناسی جرم و بزهکاری، روانشناسی اغتشاش و رفتار‌های خشونت آمیز، روانشناسی گروههای اجتماعی، بهداشت روان کارکنان ناجا

4- جنبه های اخلاق پزشکی در طب انتظامی :اخلاق پزشکی در بهداشت و درمان کارکنان ناجا ،اخلاق پزشکی دربرخورد با متهمین ،اخلاق پزشکی و پژوهش

 5- بهداشت انتظامی وهمه گیری‌ها: بهداشت در شرایط خاص و بحران، توسعه شاخص‌های بهداشتی، آموزش بهداشت، بهداشت سربازخانه ها و مراکز پلیس، بهداشت تحت نظرگاه ها، بررسی آنتروپومتری در طراحی پوتین، لباس و... .

6- مدیریت و تعالی کیفیت بیمارستان ها و مراکز درمانی: تأثیر سبک های مدیریتی (رهبری بر عملکرد کارکنان)، ارزشیابی سازمان ها (ارگان ها، بیمارستان ها و دانشگاه ها)

 7- طب فوریت ها: امداد و انتقال، مدیریت امداد و انتقال، طب پیش بیمارستانی

 8- تغذیه انتظامی: تغذیه و بهداشت آب، اقتصاد تغذیه

 9- طب ترافیک: غربالگری رانندگان، احراز سلامت رانندگان، عوارض جسمی و روانی ترافیک

10- پزشکی قانونی: تشخیص هویت، سم شناسی، مرگ شناسی، معافیت های پزشکی

11- اعتیاد و سوء مصرف مواد: روشهای تشخیص سریع و فوق سریع پیشگیری از سوء مصرف مواد، اصول درمان

12- فناوری‌های مرتبط با طب انتظامی: مطالعات بنیادین دارویی و تجهیزاتی طب انتظامی، روش‌های تشخیصی و درمانی نوین مرتبط با حیطه‌های مختلف طب انتظامی، مهندسی نوین سازمان‌های بیمارستان‌های نظامی و صحرایی، فناوری زیستی (بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی) و بیوانفورماتیک

 شرایط پذیرش و دستورالعمل نگارش

• مجله طب انتظامی تنها مقالات پژوهشی اصیل، مقالات مروری، گزارش موردی و مقالات کوتاه مرتبط با اهداف مجله را به شرح زیر پس از بررسی منتشر می نماید.

 1- مقالات پژوهشی اصیل (Original Articles): مقالاتی که نتیجه یافته‌های تحقیقی نویسندگان باشد.

 2- مقالات مروری(Review Articles) : مقالاتی که شامل مروری بر تحقیقات و مقالات گذشته باشد و نویسندگان نیز حداقل 3 مقاله پژوهشی چاپ شده در آن زمینه داشته باشند.

3- گزارش موردی) (Case report: مقالاتی که در باره موردی خاص و دارای ارزش تحقیقاتی – آموزشی باشد.

4- مقاله کوتاه :(Short communication) می‌تواند از نوع مقالات پژوهشی، مروری ساختار یافته یا گزارش پیشرفت یک طرح تحقیقاتی (Ongoing research) به صورت گزارش یافته های جالب آن باشد. اجزای این گونه مقالات بایستی مانند مقالات پژوهشی اصیل اما دارای حجم کمتر باشد و حداکثر در 2000 کلمه تهیه شود.

 • مقاله می بایست شامل: صفحه عنوان، چکیده، مقدمه، مواد و روش‌ها، یافته‌ها، بحث و نتیجه گیری، سپاسگزاری، منابع، چکیده به زبان انگلیسی و ضمایم (جداول، نمودارها و تصاویر) ‌باشد.

 1- صفحه عنوان: بایستی شامل عنوان کامل مقاله، نام و نام خانوادگی، رتبه و درجه علمی، رشته تحصیلی، گروه آموزشی، دانشکده، دانشگاه، شهر و کشور برای هر یک از نویسندگان و شماره تلفن، نمابر، نشانی و آدرس پست الکترونیک نویسنده مسؤول که مقصد مکاتبات و تماس خواهد بود، باشد. کلیه موارد بایستی به زبان فارسی و انگلیسی نوشته شوند.

 2- چکیده: این بخش از مقاله بایستی دارای ساختار و شامل بخش‌های مجزای هدف، مواد و روش‌ها، یافته‌ها ونتیجه‌گیری ‌باشد که حداقل 200 و حداکثر 350 کلمه و دقیقاً بیانگر محتوی اصلی مقاله باشد و در پایان آن تعداد 3 تا 5 کلید واژه درج شود. چکیده انگلیسی باید دقیقاًً مطابق با چکیده فارسی و شامل بخش های مجزای Title، Purpose، Materials and Methods، Result، Conclusion و Keywords باشد.

1-2- برای انتخاب کلید واژه ها بایستی از واژه های Mesh فهرست شده در Index Medicus استفاده شود

(http://www.nlm.nih.gov/mesh/MBrowser.html).

 3- مقدمه: باید دلیل و هدف مطالعه را به طور خلاصه و با ذکر منابع بیان کند. این بخش نباید شامل یافته ها و نتیجه گیری باشد.

 4- مواد و روش ها: شرح دقیق مواد و روش‌های به کار گرفته شده به طوری که دیگران قادر به تکرار آن باشند. جامعه مورد بررسی و نحوه نمونه‌‌‌گیری (بیماران یا حیوانات آزمایشگاهی، و نیز گروه شاهد) به وضوح بیان شود و دلایل استفاده از آن‌ها بیان و محدودیت‌‌‌های آن‌ها ارزیابی شود. اگر دستگاهی استفاده شده، نام کارخانه و آدرس باید در پرانتز ذکر شود. اگر روش مورد استفاده ثابت شده است منبع آن ذکر شود ولی اگر روش جدیدی است، اطلاعات کافی ارایه شود به‏طوری که محققین دیگر قادر به اجرا کردن آن باشند. اگر دارویی استفاده شده، نام عمومی، دوز و طریقه مصرف آن باید ذکر شود. برای بیماران، سن، جنس، همراه با میانگین سن ± انحراف معیار باید ذکر شود. بیان آزمون‌های آماری و برنامه‌های کامپیوتری ضروری است. . سن، جنسیت و سایر مشخصه‌‌‌های مهم مشخص شوند. گزارش کار‌‌‌آزمایی بالینی تصادفی شده باید اطلاعاتی راجع به همه عناصر مهم تحقیق ارایه کند، از جمله پروتکل تحقیق (جمعیت تحقیق، اقدامات، نتایج و منطق تحلیل آماری) تعیین نوع مداخلات (روش‌های تصادفی‌‌‌سازی، مخفی کردن گروه‌های درمانی مختلف) و روش کور کردن تحقیق (Blind کردن). مؤلفینی که مقالات مروری نظام مند ارایه می نمایند، باید روش‌‌‌های یافتن، انتخاب، استخراج و ساخت داده‌‌‌ها را توضیح دهند. این روش‌‌‌ها نیز باید در خلاصه مقالات به شکل مختصر بیان شود.

 5- یافته ها: باید در قالب متن، جدول و نمودار ارایه شود. محتوای جداول نباید مجدداً در متن تکرار شود و به جای آن به شماره جدول ارجاع داده شود. تعداد جداول،‌ نمودارها و تصاویر متناسب با حجم مقاله (یک مورد به ازای هر 500 تا 700 کلمه) و با فرمت باشد. جداول باید در صفحات جداگانه تایپ و به ترتیب استفاده در متن شماره‌گذاری شوند. جداول بایستی دارای عنوان در قسمت بالا باشد و در صورت نیاز به توضیح، در زیر جداول به صورت زیرنویس قید شود. شکل‏ها باید به فرمت TIF با رزولوشن dpi 300 یا PPI 300 و در صورت امکان با میزان رنگ M 16 یا bit 24 باشد و نمودار‏ها حتی‏المقدور در نرم‏افزار Excel طراحی شود. نمودارها و تصاویر ارسالی باید در صفحات جداگانه تهیه و شماره و عنوان در زیر آنها قید شود.

 6- بحث و نتیجه گیری: شامل بیان تفاوت ها و شباهت های نتایج به دست آمده با نتایج مطالعات مشابه باشد. جزئیات اطلاعات نباید مجدداً در بحث تکرار شود. در این زمینه باید بر جنبه های جدید و مهم مطالعه و نتایج به دست آمده از آنها تأکید شود.نتیجه گیری کلی، مشکلات و محدودیت های مطالعه و همچنین نقاط قوت آن ذکر شود.

 7- تشکر وقدردانی: باید از تمامی افرادی که جزو نویسندگان نیستند و در زمینه علمی، نوشتاری و ... کمک کرده‌اند و همچنین از سازمان های تأمین کننده منابع مالی و امکانات مورد نیاز، قدردانی به عمل آید. 8- منابع: تمامی مقالات باید دارای منابع مرتبط باشد و نویسندگان می‌بایست درستی آن‌ها را تأیید نمایند.کلیه منابع بایستی به زبان انگلیسی و به راحتی قابل بازیابی در نمایه‌های معتبر باشند. در پایان مقالات فارسی کافی است از عبارت (Persian) استفاده فرمایید. منابع در متن مقاله داخل کروشه شماره‌گذاری و در انتهای مقاله به ترتیب ورود به متن، براساس دستورالعمل ونکور و به صورت زیر نوشته شود:

 مقالات: نام خانوادگی و ابتدای نام نویسندگان تا 6 نفر و سپس به کار بردن et al.. عنوان مقاله. نام اختصاری مجله و سال انتشار؛ شماره مجله: شماره صفحات با حذف ارقام تکراری. 1. Brenda H, Trish M, Jaya P. Burnout and job satisfaction: A mainstream mental health service. Int J Ment Health Nurs 2006; 12: 39-47. کتاب: نام خانوادگی و ابتدای نام نویسندگان تا 6 نفر و سپس به کار بردن et al.. عنوان کتاب. شماره چاپ، شهر محل چاپ ، ناشر، سال انتشار، شماره صفحات با حذف ارقام تکراری در صورتی که تعدادی از صفحات مورد نظر باشد. 2. Mirkalami SM. Educational leadership. 6th ed. Tehran. Yastaroon Publication 2000. (Persian) فصلی از کتاب: نام خانوادگی و ابتدای نام نویسندگان تا 6 نفر و سپس به کار بردن et al. عنوان فصل. عنوان کتاب. نام نام خانوادگی و ابتدای نام نویسندگان کتاب. شماره چاپ، شهر محل چاپ ، ناشر، سال انتشار، شماره صفحات با حذف ارقام تکراری. 3. Hassid WZ, Abrahams S. Chemical procedure for analysis of polysaccharides. In: Methods in enzymology. Edited by Colowick SP, Kaplan NO. 2nd ed. New York, Academy press CO, 1966, 34-7.

 نحوه ارسال مقالات

از نویسندگان محترم تقاضا می شود فایل مقاله خود را که به صورت فایل MS-Word نسخه ۲۰۰۷ و با حاشیه 5/1 سانتیمتر در هر طرف و رعایت دو فاصله میان سطور، با قلم لوتوس نازک 12 (در چکیده انگلیسی با قلم تایمز 11) با شماره صفحه در وسط و پایین هر صفحه و با شرایط فوق تهیه شده است، از طریق سیستم "ارسال و داوری آنلاین مقالات" به آدرس WWW.Teb.police.ir ارسال نمایند.

 اصول کلی

 • نویسندگان می بایست از کلمات اختصاری و نشان‌های استاندارد استفاده نمایند. از کاربرد اختصارات در عنوان و چکیده خودداری شود. اصطلاح کامل مربوط به هر یک از اختصارات به همراه معادل‏های دقیق و رسای آن‏ها در زبان فارسی، باید در اولین مرتبه به‏کارگیری آن‏ها در متن بیان شود (به جز واحدهای استاندارد اندازه‏گیری). تا حد امکان باید معادل فارسی دقیق، واضح و رایج اصطلاحات استفاده شود.

• نویسندگان بایستی تعهد کنند که مقاله همزمان به سایر مجلات ارسال نشود و تا قبل از دریافت پاسخ نهایی نیز اقدام به ارسال آن ننمایند.

 • چاپ هرگونه نوشته‌ای در مجله منوط به رعایت معیارهای اخلاقی است. ملاحظات اخلاقی باید در قسمت مواد و روش‌ها آورده شود.

 • رضایت آگاهانه در مقالاتی که روی سوژه انسانی کار شده الزامی است. گمنام ماندن بیمار و حفظ اسرار پزشکی باید در مقاله مورد توجه باشد. حتی‌المقدور در عکس‌ها روی چشم بیمار پوشانده شود و هرگونه نشانه‌ای که بتوان آن بیمار را شناخت، حذف شود. ارسال مجوز کمیته اخلاق پزشکی (سوژه انسانی و حیوانات آزمایشگاهی) به همراه مقاله و شماره ثبت پژوهش در سایت IRCT برای مقالات کارآزمایی بالینی ضروری است.

• نویسندگان باید منابع مالی تأمین‌کننده بودجه تحقیق و همچنین ذینفعان مالی نظیر تأمین کنندگان منابع و بودجه‌ها، مشارکت کنندگان یا سازمانی که ممکن است از طریق انتشار مقاله مورد نظر سود برده یا متضرر شود را را به‌وضوح مشخص نمایند.

 • مجله طب انتظامی با حمایت‏های مادی و معنوی بهداری کل ناجا به چاپ می-رسد و هزینه چاپ مقاله در مجله رایگان است.

 • چاپ مقاله‌ای که قبلاً در همایش‌ها به صورت سخنرانی یا پوستر ارایه یا در کتابچه خلاصه مقالات منتشر شده، بلامانع است.

• تمامی مقالات محرمانه بوده و توسط افرادی در همان رشته (حداقل 3 داور) که توسط شورای نویسندگان مجله انتخاب می‌شوند، بررسی شده و نویسنده مسئوول در سریع‌ترین زمان ممکن از رد، قبول یا اصلاحات مورد نیاز در مورد مقاله خود مطلع می‌شود و پس از انجام اصلاحات، در صورت‌ پذیرش پس از تأیید نهایی نویسنده مسئول به چاپ خواهد رسید.

• برای جلوگیری از هرگونه اشتباه، نسخه نهایی الکترونیکی قبل از چاپ به نویسنده مسئول برای تأیید نهایی ارسال می شود. تصحیحات باید به طور شفاف و بلافاصله به دفتر مجله برگردانده شود.

• مجله حق هر گونه اصلاح در ساختار و ویراستاری مقالات دریافتی را برای خود محفوظ نگه می‌دارد و در انجام اصلاحات با تأیید نویسنده آزاد است.

 • مسئولیت محتوای مقاله و دفاع از آن بر عهده نویسنده یا نویسندگان است. ضمناً اسامی نویسندگان مقاله (اولویت قرارگرفتن یا هر گونه تغییر تا پایان مراحل بررسی مقاله) صرفاً با امضای نویسنده مسؤول امکانپذیر است.

• کلیه مقالات چاپ شده در مجله طب انتظامی دارای حق چاپ بین‌المللی هستند. این مجله فقط به منظور استفاده شخصی غیر تجاری بوده و امکان کپی‌برداری، پخش و چاپ مقالات این مجله بدون اجازه کتبی از مقامات مسؤول وجود ندارد.

 • پس از چاپ مقاله، یک نسخه از مجله به هریک از نویسندگان اهدا خواهد شد.

نشانی: تهران، خیابان بهار شمالی، بیمارستان امام سجاد (ع) ناجا، دفتر تحقیقات کاربردی بهداری کل ناجا، دفتر فصل‌نامه طب انتظامی تلفن: 71945398-021 دورنگار: 77536993-021 Web Address: WWW.Teb.police.ir E-mail: teb

دفعات مشاهده: 6569 بار   |   دفعات چاپ: 774 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 117 بار   |   0 نظر
::
مرکز تحقیقات کاربردی معاونت بهداد Journal of Police Medicine
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.111 seconds with 794 queries by AWT YEKTAWEB 2775